KOMÜNİST PARTİNİN TARİHİ

komunist-partinin-tarihi

Türkiye’de komünist partinin tarihi Türkiye İşçi Çiftçi Sosyalist Fırkası (TİÇSF) ile resmiyet kazanmıştır. Mustafa Suphi İttihat ve Terakki iktidarı tarafından Sinop’a sürülmüştür ve buradan da Rusya’ya geçmiştir. 10 Eylül 1920′de sürgündeki askerler ve Türkiyede’ki grupların da katılımı ile Türkiye Komünist Fırkası’nı (TKF) kurdu. Mustafa Suphi ve arkadaşları Kurtuluş Savaşı’na destek vermek amacı ile Mustafa Kemal’in daveti üzerine yurda döndüler. Sinop’a geçerken Yahya Kahya ve arkadaşları tarafından öldürülmüşlerdir. Genel kanı bu cinayeti Kazım Karabekir’in kendi buyruğuna yaptığı yönündedir fakat diğer bir kanıya görede Kazım Karabekir’in bunu Atatürk’ün onayı olmadan yapamayacağıdır. Bu olaydan sonra TKP nin iktidara yönelik faaliyetleri başlamıştır.

Bu dönemden sonra 1960 yılına kadar TKP nin faaliyetleri kesintili olarak devam etmiştir. 1927 yılında parti içindeki Kemalist kadroların ayrılması ile çıkmaza giren faaliyetler komünist şair Nazım Hikmet’in partiye katılmasıyla tekrar ivme kazandı.

1960′lar la başlayan süreçte Türkiye’ de yükselen devrimci hareketin en önemliği dinamiğiydi TKP. İsmail Bilen’in parti genel sekreterliğine geçmesinden sonra ülke içindeki örgütlenme hız kazandı. Bilimsel sosyalist çizgide olan TKP ile SSCB ile paralel bir çizgide yer aldı. Bu dönemde kitlesel hareketlerde artış görüldü. Öğrenci, kadın, işçi ve çiftçi ile sendikal hareketler faaliyetler içinde yer aldı. 1 Mayıs kutlamalarının kitleselleşmesi, faşist aşırı sağcı terörlere karşı eylemler, 141. ve 142. maddenin kaldırılması gibi eylemlerle ülkedeki devrimci mücadelenin bel kemiği oldu. İşçi sınıfı içindeki örgütlenmesi ve halka kültürel faaliyetler ile de yaklaşımı ve üyelerin gelişimini de sağlaması en büyük başarısı oldu.

Reklamlar

Aralık 11, 2008. Etiketler: , , , , , , , , . Anlamlı Resimler, güzel resimler.

Yorum Yapın

Be the first to comment!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback URI

%d blogcu bunu beğendi: