DUNYAYA ACILAN PENCERE : WINDOWS


Windows

Windows Microsoft tarafından üretilmiş kişisel bilgisayarlarda çalışan işletim sistemleridir.

İlk kez IBM bilgisayarlarda MS DOS ‘ta çalışacak grafiksel arayüzü olarak Windows 1.0(1985) çıkartıldı. Windows 1.0 MS DOS ‘un eksikliklerini ve sorunlarını da bulunduruyordu ve yüksek bi satış başarısı yakalayamadı. Temel olarak MS DOS ‘un genişletilmiş ve biraz daha oyuncaklısı gibiydi.

Windows 2.0 1987 de çıkartıldı ve yeni araçları Word ve Excel ile ofis çalışanlarına hitap etti ve satışlarında başarı yakalandı. Ve bu işletim sisteminden sonra MAC OS için üretilen programların Windows ‘a da uygun modelleri yapılmaya başladı ve bu da Windows ‘un başarı grafiğini daha da yükseltti. Windows 2.0x serisinin iki yeni sürümü yapıldı : Windows/286 2.1 ve Windows/386 2.1 .

Windows 3.0 ile asıl başarısını yakaladı. Bu işletim sistemi gerçek zamanlı bellekler ile daha iyi çoklu görev imkanı sunuyordu ve İntel ‘in tüm işlemcileri ile çalışabilecek bir yapıdaydı.

Windows 3.1 ve NT ile bir takım hatalar düzeltilmiş ve yazı operatörlerinde yenilikler getirmişti. 3.11 ile 32-bit disk erişimi yani Workgroups yeniliği de getirilmiştir.

Windows 95 ve 98 ile o zamana kadar ki en büyük satış gerçekleşti. 95 ile gelen Internet Explorer ve ‘masaüstü’ kavramı ve ‘BAŞLAT’ düğmesinin işlevliği kullanıcıya kolaylıklar getiriyordu. 98 de öncüsü gibi çok iyi sattı. 98 ‘de ekstradan Windows Sürücü Modülü ve Çoklu Monitör gibi yeniliklerde gelmişti.


Bundan sonrasında Windows NT 3.5, 3.51 ve 4.0 ‘la yazılım geliştirilmesi hız kazandı. İlk defa ActiveX desteği sağlandı ve 4.0 ile 95 ‘teki gibi kolay bir kullanıcı arayüzü sağlandı fakat çoklu ortam desteği ve DirectX konularında da eksik kalındı.

Windows 2000 ve ME ile NT serisinde eksik olan DirectX ve çoklu ortam desteği başarı ile entegre edildi. Oyunlar konusunda iyileştirmeye gidildi. Active Desktop özelliğide 2000 ile birlikte geldi. ME ise 2000′in başarısı karşında adeta kayboldu. 98 eksiklikleri giderilerek ofis kullanıcılarına alternatif olarak yapılan ME barındırdığı bug’lar ve güvenlik açıkları ile hatırlandı.

Windows XP ile NT teknolojileri ve MS DOS tabanı birleştirildi ve yeni mavi ağırlıklı teması ile yüksek satış başarısı sağlandı. 2001 den 2007 e kadar kullanımda kalan XP güvenlik açıkları sebebiyle sürekli eleştiri yağmuruna maruz kaldı. Toplam 3 adet ServicePack ‘i çıktı.

2007′de kullanıcıya sunulan Windows Vista hem amatör hem profesyonel kullanıcılara birçok yenilik getirdi. Yeni grafik bakımdan üstün arayüzü, MediaPlayer ve Internet Explorer ‘ın yeni sürümleri ve Ebevyn Kontrolü gibi özellikler kullanıcıya sunuldu. Ancak işletim sisteminin aşırı donanım gereksinimleri, 500 doları bulan fiyatlandırması ve User Account Control gibi yazılımların kullanışsızlığı da ağır eleştrilere sebep oldu.

Reklamlar

Aralık 12, 2008. Etiketler: , , , , , , , , , , , , , . Kategorilenmemiş.

Yorum Yapın

Be the first to comment!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback URI

%d blogcu bunu beğendi: